الکلیسم – علل و درمان

اصطلاح الکل از کلمه عربی “ال کهل” به معنای پودر ریز آنتیموان یا سایر مواد مقطر گرفته شده است. استفاده بیش از حد از آن می تواند منجر به اختلالات شدید در عملکرد فیزیکی، اجتماعی و شغلی شود. اختلالات مرتبط با سوء مصرف مزمن آن عبارتند از سیروز، کبد چرب، هپاتیت الکلی و نارسایی کبد.

سوءتغذیه زمانی آشکار می شود که افراد در جستجوی الکل بیشتر غذا خوردن را فراموش کنند و از آنجایی که الکل ریزمغذی های مهم بدن از جمله ویتامین های B، C و E را از دست می دهد، وضعیت تغذیه به خطر می افتد. ویتامین های گروه B به ویژه برای سیستم عصبی که اغلب در معرض خطر قرار می گیرد، مهم هستند. علاوه بر این، انبوهی از مشکلات روانی، عاطفی و اجتماعی ناشی از این وضعیت نگران‌کننده می‌تواند به فرد و کسانی که با آنها روابط نزدیک دارند، آسیب‌های ناگفته‌ای را به همراه داشته باشد. باید اعتراف کرد که در صورت مصرف معقول الکل مشکلی پیش نخواهد آمد. وقتی کنترل شود، یک فعالیت اجتماعی لذت بخش است. این می تواند رفاه را ارتقا دهد و به تعامل بین دوستان و همکاران در یک محیط غیررسمی کمک کند. این می تواند برای یک نوشیدنی مفید باشد، برای ایجاد آشنایی های جدید در یک رویداد رسمی که ممکن است در آن غمگین باشید، یا در یک قرار ملاقات، به خصوص اگر شما یک شخصیت برون گرا نیستید.

مشکلی در اینجا نهفته است، زیرا اگر الکل اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، ممکن است متوجه شوید که نوشیدن کمی بیشتر می تواند تأثیر بهتری بر زندگی اجتماعی شما داشته باشد. نقطه ضعف این نگرش این است که وقتی تسلیم می شوید، خود را در وضعیتی می یابید که به عنوان «وضعیت عملکردی» شناخته می شود. در آن مرحله شما قادر خواهید بود کار خود را به خوبی انجام دهید و مانند دکتر. مارتین بلاند، مدیر پروژه تحقیقاتی الکل در دانشگاه ادینبورگ، دریافت که این نوشیدنی‌ها اغلب بر این تمرکز دارند که اطمینان حاصل کنند نوشیدن آنها در کارشان اختلال ایجاد نمی‌کند.

شورای پزشکی الکلیسم وابستگی به الکل را به عنوان وابستگی به مصرف الکل تعریف می کند زیرا ترک آن منجر به اختلالات فیزیولوژیکی و/یا فیزیکی می شود. در مرحله الکلیسم عملکردی، فرد هنوز علائم ترک را تجربه نکرده است. مطمئناً رفتن به مهمانی و ننوشیدن مشروب برای آنها سخت است زیرا نوشیدن الکل برای آنها روان سازی اجتماعی عادی است و در حین ورزش مشروب نمی نوشند. به گفته دکتر اندرو مک نیل، یکی از مدیران مؤسسه مطالعات الکلی، آنها این کار را انجام می دهند – زمانی که در یک ولگردی مشروب می خورید، برای اینکه احساس مستی کنید، باید بیش از حد معمول الکل بنوشید. این اثر تحمل نامیده می شود – وقتی نوشیدنی می نوشید بدن شما به آن عادت می کند، زیرا مستی بیشتر از شما طول می کشد، آنها این را با نوشیدن بیش از دیگران یا با انجام اقدامات مضاعف به دست می آورند. فاصله بین حالت عملکردی و مرحله اعتیاد را می توان با تغییر واضح در عادت تشخیص داد. حتی شخصیتی که بیشتر مورد توجه دیگران قرار می گیرد تا فرد مبتلا، به خصوص در مرحله انتقال اولیه. مشاجرات داخلی می توانند جدی تر و مکرر شوند. آنها ممکن است وارد دعوا شوند، حتی دعوا کنند، و به نوشیدن و رانندگی اهمیتی ندهند – نگرش “من خوبم”. او مشروب خود را خفه می کند، در محل کار بدتر می شود و می توان او را سرزنش کرد. آنهایی که می‌توانند بدتر از آن به کار بیایند. اگر این تغییر در الگوی رفتاری نشان می‌دهد که او اکنون وارد مرحله آینده می‌شود که اعتیاد غم‌انگیز و در نهایت اعتیاد او به الکل است.

ما در بریتانیا از مشکل موذیانه سوء مصرف الکل بسیار آگاه شده ایم. آمار تقریبا غیر قابل باور است. در طول 20 سال گذشته، مصرف واحدهای درمان الکل در بیمارستان های روانپزشکی 25 برابر شده است. از هر 5 پذیرش مرد در بخش مراقبت های پزشکی حاد، 1 مورد به طور مستقیم یا غیرمستقیم به سوء مصرف الکل نسبت داده می شود. این آمار به اندازه کافی جدی است، اما تأثیر آن بر کادر پزشکی و سایر بیماران در برخی از بخش ها نیز مشخص شده است. آزار جسمی به حدی رسیده است که پست های پلیس در بیمارستان ها مورد توجه قرار گرفته است. اعتیاد یا سوء مصرف الکل عوارض جدی به همراه دارد. پس از 10 سال مصرف الکل، تمام عملکردهای بدن آسیب می بیند و این تغییرات در زنان زودتر از مردان قابل مشاهده است.

درمان ها

آسیب ناشی از تأثیر الکل بر تغذیه و مسمومیت مستقیم بافتی است. اثرات سمی قلبی عروقی بر قلب، کاردیوپاتی (بزرگ شدن قلب و آریتمی) است که به این معنی است که ضربان قلب به موقع و شدید می شود. عصبی مستقیماً در اثر مسمومیت – پروتاکسی (در هماهنگی حرکات عضلانی)، افتادن باعث آسیب سر و خونریزی داخلی، صرع (ATS، زوال عقل (از دست دادن توانایی های ذهنی) سندرم خاصی به نام سندرم کارساکوف شده است. به کمبود ویتامین B (تیومین) با ویژگی‌های بالینی متعدد – گیجی، آتاکسی (نوسان) نیستوگموس (حرکات نامنظم چشم یا نبض‌های عصبی) در صورت عدم درمان، بیمار خواب‌آلود می‌شود، به کما می‌رود و می‌میرد.

درمان با تزریق ویتامین است، اگرچه فقط تشخیص در نظر گرفته می شود. آسیب کبدی دستگاه گوارش: التهاب پانکراس، التهاب مری (روده) و احتمال ابتلا به سرطان در این ناحیه وجود دارد. هماتولوژی: سیستم خون – کم خونی روانپزشکی: افسردگی، تمایلات جدی به خودکشی. مشکلات اجتماعی، زناشویی و جنسی – ناتوانی جنسی. مشکلات شغلی، مشکلات مالی، در نهایت بی خانمانی و مشکلات نهایی.

عوامل تغذیه و سبک زندگی

رژیمی که تا حد امکان متعادل باشد باید منابع خوبی از پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده را برای انرژی دیر سوز فراهم کند، از جمله غلات کامل، حبوبات مانند عدس و لوبیا، ماکارونی و برنج. میوه ها و سبزیجات تازه نیز تامین خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر را تضمین می کنند. شاید مهمتر از همه، مطمئن شوید که روزانه به اندازه کافی آب بنوشید و حداقل 2.5 لیتر در روز مصرف کنید.

این عوارض فوق وحشتناک هستند و باید به هر قیمتی از آنها اجتناب کرد. با استفاده معقول از الکل می توان از آنها اجتناب کرد و البته اگر آنها را مصرف نکنید هرگز رخ نمی دهد. رکن اصلی درمان اعتیاد به الکل، پرهیز از مصرف الکل است. شاید گفتن این کار آسان تر از انجام آن باشد، اما داروهایی وجود دارند که ترک را کمتر دردسر می کنند. گروه‌ها و انجمن‌های غیرانتفاعی مانند الکلی‌های گمنام حمایت می‌کنند و به مردم کمک می‌کنند تا در واگن بمانند.

کسانی که مصرف متوسط ​​الکل دارند باید توصیه های وزارت بهداشت را دنبال کنند. توصیه می شود مصرف الکل از 14 واحد در هفته (زنان) و 21 واحد در هفته (مردان) بیشتر نباشد. یک واحد الکل به معنای و مربوط به یک پیمانه ارواح (یک لیوان شری، ودکا، ویسکی یا جین)، یک لیوان شراب، یک لیوان آبجو استاندارد یا لیگر است. یک بطری شراب نه واحد به حساب می آید!