افتتاح اولین بندر روسیه بر روی یخچال های طبیعی ایران/ این مسیر جایگزین حجم تجارت بین آذربایجان/تهران-مسکو که در تاریخ تجارت بی سابقه بوده است.


گروه اقتصادی – رجانیوز: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت در حاشیه دیدار مدیرعامل Sberbank روسیه با فاطمی امین وزیر صمت در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما با اشاره به توافقنامه مالی گفت: و همکاری با Sberbank روسیه وی گفت: Asberbank روسیه هفتمین بانک بزرگ اروپا و یکی از بزرگترین بانک های روسیه با دامنه مالی گسترده است.این کشور دارای کشوری در حاشیه خلیج فارس است.

وی با اشاره به برنامه مشترک ایران و روسیه برای توسعه تجارت با اتحادیه اروپا، گفت: پس از پیگیری ها و جلسات متعدد وزرای صنعت، معدن و تجارت ایران، ما به دیدارهای خود با اتحادیه اروپا ادامه خواهیم داد. رئیس این بانک به ایران دعوت شد و در جلسه برگزار شد موفقیت در بانکداری تماس با بانک های فعال کشور برای افتتاح و افتتاح حساب برای نقل و انتقال ارز بین ایران و روسیه و توسعه مبادلات تجاری و سرمایه گذاری. به گفته پیمان پاک، افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور از موضوعاتی بود که در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حجم تجارت با روسیه 80 درصد افزایش یافته است.

وی از افزایش 80 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال گذشته خبر داد و گفت: میزان مبادلات تجاری ایران و روسیه به 4 میلیارد دلار رسیده است که در تاریخ تجارت دو کشور بی سابقه است. به زودی انجام خواهیم داد افزایش چشمگیری در این تعداد مشاهده کرد که بسیار افزایش یافت

معاون وزیر در ادامه به پایه پولی مورد نیاز برای دستیابی به رشد مبادلات تجاری ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات تجارت با روسیه مشکلات مالی است و اگر موضوع مبادلات مالی بتوان رشد تجارت بین ایران و روسیه را برطرف کرد. دو کشور به ثمر و توسعه دست خواهند یافت. تجارت تسریع خواهد شد

به گفته وی، یکی از موضوعات اصلی جلسات با مدیران و مدیران عامل Sberbank روسیه در این زمینه، کانال های مالی و همکاری های متقابل است.

برنامه های تولید صنعتی با روسیه

پیمان پاک با اشاره به تصمیم دولت روسیه مبنی بر جایگزینی واردات با صنایع وابسته قبلی گفت: این فرصت خوبی برای ایران است تا در برخی زمینه‌ها مانند لوازم خانگی، کشتی‌سازی، بحث‌های زیرساختی کار کند. و صادرات خدمات فنی و مهندسی که به این موضوع می پردازد

وی با بیان اینکه تمامی موارد ذکر شده نیاز به تامین مالی دارد، افزود: Asberbank به عنوان یکی از بزرگترین گروه های مالی روسیه در این جلسه با وزرا در این مورد گفتگوهای جدی داشت. که به نظر می رسد موفق باشد.» ضمناً در این جلسه همچنین در مورد توسعه بانکداری الکترونیکی، روابط فین تک، زیرساخت های مجازی و بانکداری ICT نیز بحث شد و نتایج مثبت بود.

پیمان پاک ادامه می دهد: «وجود این مراکز بزرگ مالی و بانکی این به کشور کمک می کند تا به جهش های تجاری و مراقبت از پوستی که برای رشد صنعتی و تجاری در نظر داریم دست یابد.

اولین بندر روسیه روی ظروف یخ ایران افتتاح شد

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که بین شرکت های سرمایه گذاری خارجی ایرانی و مرکز اسبربانک روسیه وجود دارد، توسعه تنگناها در کریدور شمال – جنوب است که موضوع بحث توسعه خطوط کشتیرانی بود. زیرساخت بندری و زیرساخت های راه آهن و لجستیک. که بسیار استقبال می شود

وی از افتتاح اولین بندر روسیه برای کانتینرهای یخ ایران خبر داد و گفت: در دو هفته گذشته، درهای بندر به روی تجار ایرانی باز است. و در آینده نزدیک حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد این بندر را توسعه دهد.

به گفته پیمان پاک، این خبر خوبی برای تجار ایرانی است. همانطور که کامیون ها و کانتینرهای آنها زمان زیادی را در مسیر آذربایجان صرف کردند تا به مقصد برسند. و با این مسیر بنابراین فرآیند کوتاه‌تر و جایگزین خوبی است.

وی چنین رویکردی را مستلزم سرمایه گذاری دانست و افزود: بهتر است سرمایه گذاری مشترک ایران و روسیه صورت گیرد. و از جمله توسعه زیرساخت بندر انزلی به منطقه آزاد گمرکی مشترک. که دروازه توسعه تجارت با روسیه است.”

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد اینها مهمترین موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. که ما موافقت کردیم و مقرر شده است تا 10 روز کاری آینده برای هر مذاکره برنامه عملیاتی و برنامه کاری تهیه و وارد بحث مدیریت شود.»

وی همچنین درباره تجارت با روسیه در سه ماهه اول سال 1401 گفت: تجارت ایران و روسیه در سه ماهه اول سال با کاهش مرتبط مواجه شد. که در مقایسه با کاهش 50 درصدی واردات روسیه ناچیز است.

پیمان پاک در فروردین و اردیبهشت امسال گفت روسیه وارد جنگ با اوکراین شده و فروشگاه ها و مراکز تجاری خود را قفل کرده است و می افزاید: «واقعه اصلی کاهش ارزش روبل روسیه بود که موانعی ایجاد کرد.» با حمایت جدی بخش خصوصی کشور پیگیری شود. در خرداد ماه سال جاری تجارت ما با روسیه 27 درصد رشد داشته است.

وی تاکید کرد: تمرکز ما در دو ماهه اول سال 1401 بر واردات مواد اولیه دامی کشور بود که مورد نیاز کشور بود. برای جلوگیری از آسیب جدی و نگرانی در مورد کمبود کالاهای اساسی.

«اعداد مختلف اعلام خواهد شد. پیمان پاک با اشاره به هدف گذاری یک میلیارد دلاری ایران برای صادرات به روسیه در سال جاری، گفت: اما باید واقع بین باشیم. در شرایط فعلی که کامیون ها به دلیل حجم تجارت سنگین در گمرک آسارا متوقف شده اند، نمی توان انتظار رشد یک شبه صادرات را داشت.

او ادامه داد: «تعداد گمرکات ایران در مرزهای تعیین‌شده کم است و زیرساخت‌ها مورد نیاز است»، هرچند ظرفیت حمل‌ونقل ایران ۶۰ درصد افزایش می‌یابد. اما در زمینه حمل و نقل دریایی همچنین با کمبود کانتینر مواجه هستیم.

معاون وزیر تاکید کرد که این مسیر سال ها مورد بی توجهی قرار گرفته بود. و زیرساخت های مسیر مطمئناً در یکی دو روز دیگر درست نمی شود. اما نکته مورد بحث، اقدامی است که می توان در کوتاه مدت انجام داد.

وی بر تکمیل یک میلیارد دلار صادرات به روسیه در سال جاری تاکید کرد. این حجم تجارت طی دو سال آینده افزایش خواهد یافت و به 10 میلیارد دلار صادرات به اوراسیا خواهد رسید که تا سال 1404 چندین بار به آن اشاره شده است.