اعتصاب روز ورشکستگی سینما!/ در برابر قانون همه برابرند حتی شما هنرمندان محترم.


گروه فرهنگی رویال نیوز: در دورانی که حنایی بر سر فیلمسازان یاغی تمام شده بود و عده ای دستگیر شده بودند، خانه سینما با بیانیه ای تند به دستگیری ها و رسوایی های امروز این بازیگر واکنش نشان داد. خانه سینما در این بیانیه با تهدید به اعتصاب خواستار آزادی عکاس بازداشتی شد. در همین حال فعالیت اخیر بسیاری از سینماگران در فضای مجازی اتهامات بسیاری را متوجه آنها کرده است. از اظهار نظرهای بی اساس و انتشار مطالب نادرست به کشف حجاب و نقض قوانین رسمی کشور. که به بخش مهمی از تحریک مردم و ایجاد هرج و مرج مستمر تبدیل شده است. که امروزه تهدیدی جدی برای امنیت ملی است. طبیعی است که قانون شکنی مورد توجه قرار نگیرد. و در این صورت فرقی بین هنرمند و غیرهنرمند نیست.

گزارش کردن راچا نیوز; در متن این بیانیه آمده است: «در اعتراض به خشونت های جاری علیه مردم ایران. و با توجه به صدور مستمر احضار و دستگیری اعضا سینمای ایران هشدار می دهد که اگر جلوی آزار و اذیت و دستگیری گرفته نشود و عکاس دستگیر شده آزاد نمی شود، از اعضا می خواهد اعتصاب کنند، از همکاری با پروژه های سینمایی و تلویزیونی خودداری کنند و جلوی سازمان های سینمایی بنشینند.

در روزهای گذشته علیرغم رایزنی با سینما و اعلام پیگیری سازمان سینمایی مبنی بر آزادی این کارگردان. نه تنها نتیجه نگرفت خانه سینما ادعاهایی مانند «اقدامات مغایر با امنیت ملی»، « تشویش اذهان عمومی»، «نشر اکاذیب» و «همکاری با رسانه ها» کشور را نشان از صحت این فیلمبردار می داند. و اعتقاد بر این است که فیلمسازان فقط هزینه کارناوال را پرداخت می کنند. کارگردانان در طول این سال ها امکان گفتگوی واقعی با مردم را فراهم نکرده اند. زندان جای هنرمندان نیست و هیچکس نباید در زندان باشد تا نظر خود را بیان کند.

شاید بتوان همه این کلمات را در جمله پایانی خلاصه کرد. «زندان جای هنرمندان نیست» این خلاصه تمام آن چیزی است که سینما برای گرد و غبار برداشته است. اما این جمله باید در غیر این صورت ویرایش شود. زندان جای هنرمندان نیست. مگر اینکه قانون شکنی کند.» بله، هیچ بخشی از جامعه از قانون مستثنی نیست. و از این نظر هیچ تفاوتی بین یک سینماگر چند میلیون دنبال کننده در فضای مجازی با سایر افراد جامعه وجود ندارد و قانوناً همه یکسان هستند. فعالیت چند سینماگر در هفته گذشته موید تخلفات و ادعاهایی است که سینما سعی در تکذیب آنها داشته است.

آتش تازه‌ترین ناآرامی‌ها در کشور زمانی شروع شد که چهره‌های مشهور از جمله عکاسان شروع به انتشار اکاذیب‌های سایبری کردند و پلیس را مسئول مرگ وی معرفی کردند. بدون اطلاع از علت دقیق مرگ مهسا امینی در پی آن و با روشن شدن این موضوع توسط پزشکی قانونی. نه تنها تنزل ندادند. اما همچنان دروغ پراکنی و دعوت مردم به هرج و مرج به طور مستقیم و غیرمستقیم از حجاب و لب های کج به قوانین رسمی کشور ابراز عقاید احساسی و بی اساس و گاهی فراتر از آن انتشار اخبار جعلی منتشر شده توسط رسانه های مخالف برای تشدید شورش در کشور. مردم را تحریک کند بی ثباتی و ناآرامی های مداوم در کشور.

از جمله این دروغ ها می توان به موارد زیادی از قتل های دروغین اشاره کرد که با هدف جریحه دار کردن احساسات مردم نسبت به نظام جمهوری اسلامی نوشته شده است، «کیان پیر فلک» یکی از نمونه های آن در روزهای اخیر است. سلبریتی ها و حتی عکاسان سینما اصرار دارند که مرگ او از جمهوری اسلامی بوده است.اما تصاویر ویدئویی از روز حادثه و روایت های خانواده اش شهادت او توسط تروریست جیان پیر را ثابت می کند.ملک در آتش است که بسیاری از این سینماگران در آن نقش داشته اند. نورپردازی حالا با این کلمات باید ببینیم خانه سینما به چه دلیل ادعاهایی مانند «دروغ» و «تشویش عمومی» را تکذیب می کند.

خانه سینما در بخشی دیگر از این بیانیه از اعتصاب و تهدید به عدم همکاری با پروژه های سینمایی و تلویزیونی خبر داده است. این در حالی است که در سینمای ورشکسته امروزی، با کمترین موفقیت مخاطب، صحبت از اعتصاب بیهوده به نظر می رسد. مردم واقعیت زندگی سینمایی را پیدا نکردند. و فیلم های سیاه اجتماعی اکثریت سینمای ایران را تشکیل می دهند. که بینندگان مایل به دیدن آن نیستند این وضعیت حاصل تولید همین سینماگران است که امروز خانه سینما از طرف آنها بیانیه ای صادر می کند و تهدید به اعتصاب می کند. شاید اعتصاب و عدم همکاری آنها به فرصتی برای ظهور نیروهای جوان با انگیزه ای تبدیل شود که در بهبود وضعیت رقت انگیز سینمای امروز موثر باشند. اما واضح است که اعتصابات و عدم همکاری همچنان یک تهدید خواهد بود. درست مثل امروز وقتی یک سینماگر در فضای مجازی مردم را به اعتصاب دعوت می کند آنها مشغول کار در پروژه های مختلف سینمایی و تلویزیونی هستند. که رسانه ها هم سکوت کرده اند!

بیشتر بخوانید:

ناآرامی های اخیر خسارات جبران ناپذیری به کشور وارد کرده است. بی ثباتی ناشی از آن باعث می شود که دشمنان این سرزمین از فرصت ها و پیامدهای آن استفاده کنند. تبدیل شود ریختن خون بی گناهان در حوادثی مانند حوادث تروریستی شاهچراغ، ایذه، اصفهان و… هرکسی که در شکل گیری این وضعیت نقش داشته است باید مسئولیت قانونی داشته باشد. صرف نظر از طبقه و موقعیت او.

پایان پیام/