استرس مالی چگونه بر سلامتی شما تأثیر می گذارد؟


استرس مالی این می تواند به استرس مزمن تبدیل شود و بر خلق و خو، سلامت روان، خواب، سلامت قلب و غیره تأثیر بگذارد.

استرس مالی

یک نظرسنجی سراسری از بیش از 3000 بزرگسال که در مارس 2022 منتشر شد نشان داد که 90٪ گزارش کردند که پول منبع استرس است. حدود دو سوم از پاسخ دهندگان احساس می کردند که قادر به غلبه بر مشکلات مالی انباشته شده خود نیستند و 40 درصد گزارش کردند که هیچ اقدامی انجام نداده اند. برای حفظ آینده مالی خود

داده های سال 2019 توسط استرس ایالات متحده جمع آوری شده است. از میان بیش از 6700 مرد و زن، پول منبع شماره یک استرس ما است و 52 درصد از مردم می گویند مشکلات مالی اغلب آنها را تحت فشار قرار می دهد. قبل از اینکه اپیدمی جهانی بر بازار کار تأثیر بگذارد و ایالات متحده سطوح بی سابقه ای از تورم را تجربه می کند.

این مشکل فقط برای کیف های ما نیست. تحقیقات همچنین نشان می دهد که این نوع نگرانی های مالی و عوامل استرس زا نیز می تواند به سلامت ما آسیب برساند.

اشلی اگنیو، مدیر توسعه روابط در گروه برنامه ریزی مالی مشاوران مرکز پوینت در ماساچوست، جایی که او خدمات مربیگری مالی و سلامت را رهبری می کند، می گوید: «گفتن اینکه استرس مالی بر سلامتی تأثیر می گذارد، دست کم گرفته شده است. (اگنیو دارای مدرک مالی از دانشگاه ایالتی کانزاس است.) او می گوید به همین دلیل است که امور مالی ما بر بسیاری از جنبه های زندگی ما از جمله ایمنی تأثیر می گذارد. فرصتی که داریم و رابطه “رابطه ما با پول و تفکر ما در مورد امور مالی محرک سلامتی است.”

چگونه می توانید از آسیب رساندن استرس مالی به سلامت خود جلوگیری کنید؟ این در مورد کسب درآمد زیاد نیست. به گفته مصرف کنندگان فدرال این به معنای تلاش برای سلامت مالی است، به عبارت دیگر کنترل امور مالی روزانه و داشتن آزادی در انتخاب هایی که به شما کمک می کند از زندگی لذت ببرید و در عین حال بتوانید شوک مالی را جذب کنید و به اهداف مالی خود برسید. دست دراز کن و مهمترین سلامت مالی به معنای احساس امنیت در مورد مشکلات مالی است. (حتی اگر مقدار کمی سرمایه داشته باشید)، بنابراین تأثیری بر فکر و سلامت عاطفی شما ندارد.

در اینجا چند راه وجود دارد که استرس مالی بیش از حد می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

استرس مالی بیش از حد می تواند تأثیر منفی بر سلامت روان داشته باشد.

مقدار معینی از استرس مالی می تواند به تصمیم گیری های خوب کمک کند. آگنیو می گوید: «استرس مانند یک تله سرعت است، می تواند سالم باشد.» به لرزش های کوچکی که ممکن است هنگام خرید اقلام بزرگتر احساس کنید، فکر کنید. اگنیو می‌گوید: «اغلب این به دلیل وضعیت مالی شماست، یا دلیلی برای توقف و دو بار فکر کردن در مورد اینکه آیا کاری که قرار است انجام دهید با اهداف و برنامه‌های مالی بزرگ‌تر شما همخوانی دارد یا خیر».

با این حال، استرس مالی بیش از حد می تواند تأثیر عمیقی بر رفاه عاطفی ما داشته باشد.

بخشی از دلیل سمی بودن استرس مالی به این دلیل است که گسترده است. پول بر بسیاری از فعالیت های روزانه (مانند خرید مواد غذایی، پرداخت اجاره یا وام مسکن) تأثیر می گذارد. دسترسی به خدمات سلامت نگرانی های مالی می تواند منجر به نگرانی در مورد همه این موارد شود.

الکس ملکمیان، روانشناس، درمانگر ازدواج و خانواده روانشناس مالی و بنیانگذار مرکز روانشناسی مالی در لس آنجلس می گوید: «وقتی فردی استرس مالی را تجربه می کند، همه‌گیر است.» «احساس می‌کنی بدون استرس یا آسیب مالی به جایی برگردی.»

دکتر ملکمیان به مرور زمان گفت داشتن استرس مالی زیاد – به خصوص زمانی که با کم خوابی همراه باشد که چنین استرسی می تواند ایجاد کند. (در ادامه در مورد آن بیشتر) – می تواند منجر به صدمات پیچیده شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که بزرگسالانی که استرس مالی زیادی را تجربه می‌کنند، نمی‌توانند شارژ کنند. نمی تواند مایحتاج اولیه را تامین کند یا تجربه وضعیت مالی بدتری – سطوح بالاتری از ناراحتی روانی و سطوح پایین‌تری از رفاه روانی گزارش شده است

شواهدی وجود دارد که استرس مالی با افسردگی در تمام سطوح درآمد مرتبط است. اگرچه این رابطه در جمعیت های کم درآمد قوی تر است.

آگنیو می افزاید: «تمام تصمیمات مالی که باید هر روز بگیریم، می توانند با هم جمع شوند. با خرید یا نخریدن اقلام گران قیمت در فروشگاه مواد غذایی و برخی چیزها به همان اندازه پیچیده هستند با قرض گرفتن مبالغ هنگفت پول به اعضای خانواده یا تغییر شغل و گرفتن تصمیمات بزرگ. تقریباً همه جنبه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

استرس مالی می تواند منجر به مشکلات عمده خواب شود.

یکی از تاثیراتی که استرس مالی می تواند بر روی آن بگذارد بی خوابی یا بی خوابی برای برخی

ملکمیان گفت: «کم خوابی یکی از نشانه های اصلی عدم تعادل ماست.» این روش بدن ما است که زنگ خطری را به صدا در می آورد که مشکلی وجود دارد.» او گفت که استرس مالی باعث مشکلات خواب می شود. زیرا ممکن است یک اپیدمی باشد.

فشار مالی ناشی از اپیدمی قطعاً اینجاست. یک مطالعه به بررسی بی خوابی در بین بزرگسالان کانادایی قبل و در طول شیوع کووید-19 پرداخت. محققان دریافتند که میزان بی خوابی بین سال های 2018 تا 2020 27 درصد افزایش یافته است و افزایش استرس مالی یکی از دلایل آن بوده است.

اما تحقیقات پیش از اپیدمی در مورد ارتباط بین استرس مالی و اختلالات خواب جدید نیست. یک مجموعه داده بزرگ از استرالیا نشان می دهد که افرادی که در مناطقی با بیکاری بالا زندگی می کنند یا آسیب پذیری اقتصادی شخصی را تجربه می کنند، نسبت به افرادی که در مناطقی با بیکاری کم زندگی می کنند یا مشکلات مالی را تجربه می کنند، کمتر احتمال دارد. آنها خواب هستند تحقیقات نشان داده است که بین استرس اقتصادی و کم خوابی جوانان و سالمندان ارتباط وجود دارد.

استرس مالی با افزایش خطر بیماری قلبی و سایر بیماری های مزمن مرتبط است.

استرس مالی بیش از حد نیز می تواند اثرات طولانی مدتی بر بدن داشته باشد. زیرا استرس به خودی خود باعث واکنش های فیزیکی بسیاری مانند ضربان قلب سریع تر می شود. انقباض عضلانی و تنفس سریعتر با افزایش سطح هورمون های استرس کورتیزول و آدرنالین این مواد عمل کرده و بدن را آماده می کنند. تهدیدهای درک شده) اگر این پاسخ مزمن باشد، مانند استرس مالی. می تواند منجر به مشکلاتی مانند فشار خون بالا شود. کلسترول بالا دردهای عضلانی و غیره

در یک مطالعه محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که استرس مالی متوسط ​​تا زیاد داشتند، نسبت به افرادی که استرس مالی نداشتند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی (حمله قلبی، بیماری قلبی یا جراحی قلب بودند). این امر حتی پس از اینکه محققان وضعیت اجتماعی-اقتصادی را دنبال کردند نیز صادق بود. دسترسی به خدمات سلامت و عوامل خطر جمعیت شناختی و بالینی.

استرس مالی به طور کلی ممکن است با نرخ بالاتر بیماری مزمن مرتبط باشد. تحقیقات منتشر شده توسط شرکت بیمه Lockton نشان می دهد که امور مالی عامل اصلی استرس در بین کارکنان است. و افرادی که استرس مالی بالایی داشتند، سه برابر بیشتر احتمال داشت که داروهای تجویزی برای بیماری های مزمن مصرف کنند و دو برابر بیشتر احتمال داشت که موقعیت های نامطلوب را گزارش کنند.

مطالعه دیگری روی افراد 18 تا 25 ساله مبتلا به دیابت نوع 1 نشان داد که سطوح بالاتر استرس مالی با هموگلوبین A1C بالاتر، به معنی کنترل ضعیف تر قند خون و کاهش کیفیت زندگی مرتبط است.

همچنین ارتباطی بین استرس اقتصادی و بیماری مزمن وجود دارد. مدیریت این علائم می تواند بار مالی بین مصرف دارو، مراجعه به پزشک و افزایش احتمال بستری شدن ناخواسته در بیمارستان باشد. یک مطالعه نشان داد که بیماری مزمن با افزایش استرس مالی مرتبط است. مخصوصا برای کسانی که بیمه درمانی ندارند

منبع:

سلامتی هر روز

تقویم فارسی اندروید