اساس قطعنامه 1401 خرداد کجاست؟


گروه بین الملل – رجانیوز: حتی اگر مصوبه کمیته اجرایی یک قطعنامه سیاسی باشد که هیچ پیامد اقتصادی یا حقوقی نداشته باشد. و با لحنی ملایم و ضعیف نوشته شده است. اما باز هم می تواند شکست سیاست های غلط دولت قبل را ثابت کند. رویکرد نادرست ظریف و روحانی در برخورد با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وضعیتی منجر شده است که علاوه بر اعتراف به ادعاهای نادرست رژیم صهیونیستی، همچنین مسیر اشتباهی را برای کشور باز کرده است. این امر منجر به تصویب هیئت در ژوئن 2016 و 1401 شد.

داستان از کجا شروع می شود؟

ماجرا به سال 1997 برمی گردد که رژیم صهیونیستی در دهه 1970 با اسنادی که به دست آورده بود مدعی کشف فعالیت های مخفی در ایران شد. بازی سیاسی البته تا حد زیادی از سوی کشورهای جهان نادیده گرفته شد.یوکیا آمانو، دبیرکل وقت آژانس بین المللی انرژی اتمی، اجازه نداد این ادعاها بر روابط آژانس با ایران تأثیر بگذارد.

اما پس از مرگ مشکوک آمانو، گروسی تریبون صهیونیست ها شد. از آن زمان آژانس به عنوان بازوی سیاسی غرب و رژیم آن. رسیدگی به این اتهامات را در دستور کار قرار داده است. اما ایران قاطعانه اعلام کرده است که کشور نه در دایره باطل مطالبات بی‌پایان فعالیت‌های جاسوسی قرار می‌گیرد و نه عنوان اجازه این اقدام اشتباه را می‌دهد.

همزمان سازمان انرژی اتمی می گوید: «طبق بند ج ماده 4 پروتکل الحاقی اگر هر نهادی درخواست دسترسی کند، باید دلیل چنین دسترسی را بیان کند. آژانس هیچ دلیل قانونی معتبری ارائه نکرد. در یک درخواست برای توصیف و دسترسی به هر دو سایت کپی ارائه شده توسط آژانس به عنوان مبنای درخواست نامعتبر یا حتی منبع باز است. اما ظاهراً از طریق عملیات های مخفی تحت رژیم اسرائیل به دست آمده است.

جمهوری اسلامی ایران ارائه برخی اسناد بر اساس اطلاعات نادرست توسط سازمان های اطلاعاتی را مغایر با قانون اساسی این سازمان می داند. توافق نامه حفاظت جامع و پروتکل های اضافی، بنابراین، چنین اقداماتی به آژانس اجازه نمی دهد چنین درخواست هایی را ارسال کند. و الزامی برای رسیدگی به درخواست جمهوری اسلامی ایران ندارد.

ارعاب معنوی و چرخش ظریف.

اما دولت روحانی مثل هر مشکل دیگری. این امر به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد تا به سرعت تحقیق در مورد منطقه مورد ادعا را آغاز کنند. این نقطه شروع چرخه سیاسی ناتمام آژانس است. این مؤسسه پس از بررسی در سال 1998 ادعای وجود اورانیوم در نقاطی مانند تورقوزآباد را کرد و هرج و مرج جدیدی را در کشور ما طراحی کرد.

اقداماتی که حتی صدای روسیه ریابکوف گفت: «ما این را بخشی از تصویر بزرگتر می بینیم. وضعیت مشابه یا جدی تر در طول همکاری طولانی مدت با آژانس بین المللی انرژی اتمی به وجود آمده است. و این مشکلات در یک فضای آرام و در شرایط کاری بدون تکان حل می شود. ما معتقدیم که آشفتگی سیاسی پیرامون کشف اورانیوم در منطقه تورقوزآباد در این زمان نادرست است. و این نشان دهنده سیاستی است که به عمد اوضاع را در اطراف ایجاد می کند ایران و خلیج فارس از این هم پیچیده تر است. ما با این سیاست مخالفیم و در آینده نیز به این کار ادامه خواهیم داد.»

در تبیین ادعای کشف ذرات اورانیوم در ایران او گفت این ادعا دو دهه پیش مطرح شده است. و بی ارتباط با توافق هسته ای، افزود: موضوع دور از واقعیت است. به دلیل نگرانی‌ها در مورد تاریخ کشف ذرات اورانیوم، این تاریخ به «حاوی سال‌های 1990 تا اواخر سال 2005» برمی‌گردد و ربطی به برجام ندارد و نشان‌دهنده نقض جدی ایران نیست.

راه بهانه جویی دشمن

دولت روحانی پایان یافت، اما ماجرایی که روزی مورد بی توجهی ایران و کشورهای عضو آژانس قرار گرفت، با خروج دولت روحانی و به رسمیت شناختن ظریف از وزارت امور خارجه مانند خرداد ماه، ابزار مقاومت در برابر کشورمان شد. آژانس در سال 1999 قطعنامه ای را علیه کشورمان تصویب کرد. با استناد به عقب نشینی رژیم صهیونیستی و ایران و امروز با صدور قطعنامه آژانس این امکان برای صهیونیست ها وجود دارد که کشورمان را سرلوحه رسانه های جهانی قرار دهند.

اگر نه برای اتهامات مشروعیت ماجراجویی‌ها و مقاومت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در برابر ایران امروز یک موضوع باقی خواهد ماند. و اگر دولت از آن حمایت نکند ممکن است منجر به قطعنامه نشود.