اختلال خلقی در روانشناسی به چه معناست؟


ناهنجاری ها نیز اختلال خلقی شناخته شده است که توانایی ضعیفی برای دستکاری پاسخ های عاطفی یا قرار دادن آنها در محدوده تحمل طبیعی پاسخ های عاطفی نشان می دهد. این می تواند به طیف گسترده ای از احساسات از جمله غم، خشم، ناامیدی و ناامیدی اشاره داشته باشد.

اگرچه اختلالات خلقی اغلب به عنوان یک مشکل دوران کودکی دیده می شود، اما اغلب به طور خود به خود با یادگیری مهارت ها و استراتژی های تنظیم هیجان مناسب برطرف می شود. اختلالات خلقی ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد.

برای این افراد اختلالات عاطفی می تواند منجر به یک زندگی درگیری شود. از جمله مشکلات در روابط بین فردی مشکل در مطالعه و ناتوانی در کار مولد در محل کار یا در محل کار

علل اختلالات خلقی

ما اکنون در مورد معنای زندگی با اختلالات خلقی اطلاعات کمی داریم. ممکن است از خود بپرسید که چه چیزی باعث این مشکل شده است. چرا برخی از مردم برای حفظ صلح، آرامش و هماهنگی مشکلی ندارند؟ در حالی که برخی افراد برای اولین بار در زندگی خود از هم جدا می شوند؟

پاسخ احتمالاً به دلایل متعددی است، اما دلایل مهمی وجود دارد که به طور مداوم در تحقیقات شناسایی شده است. علت آسیب روانی اولیه ناشی از سوء استفاده یا بی توجهی مراقب است. این منجر به چیزی می شود که به عنوان اختلال دلبستگی واکنشی شناخته می شود.

علاوه بر این، والدین مبتلا به اختلالات خلقی سعی خواهند کرد به فرزندان خود بیاموزند که چگونه احساسات خود را کنترل کنند. این به این دلیل است که کودکان به طور طبیعی با مهارت هایی برای مدیریت احساسات خود به دنیا نمی آیند. داشتن والدینی که قادر به تقلید موثر از مقابله نیست، کودکان را در معرض خطر اختلالات خلقی قرار می دهد.

اختلالات مربوط به اختلالات خلقی

می دانیم که اختلالات خلقی دوران کودکی ممکن است یک عامل خطر برای اختلالات روانی آینده باشد. و برخی از اختلالات بیشتر باعث اختلالات خلقی می شوند.

در زیر فهرستی از اختلالاتی که معمولاً با اختلالات خلقی مرتبط هستند آورده شده است:

 • اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • اختلال طیف اوتیسم (ASD)
 • اختلال دو قطبی
 • اختلال شخصیت مرزی (BPD)
 • اختلال استرس پس از ضربه پیچیده (PTSD پیچیده)
 • اختلال خلقی
 • سندرم الکلی جنینی (FAS)

هنگامی که اختلالات خلقی به عنوان بخشی از یک اختلال روانی تشخیص داده شده ظاهر می شود اغلب با افزایش حساسیت به محرک های عاطفی و کاهش توانایی بازگشت به حالت عاطفی عادی در یک زمان معقول همراه است.

اختلالات خلقی

به طور کلی، اختلالات خلقی در مقایسه با موقعیت هایی که آنها را ایجاد می کنند، با داشتن احساسات بسیار قوی همراه است. این ممکن است به این معنی باشد که شما نمی توانید آرامش داشته باشید. اجتناب از احساسات دشوار یا روی موارد منفی تمرکز کنید بیشتر افراد مبتلا به اختلالات خلقی زمانی که احساساتشان (ترس، غم یا عصبانیت) خارج از کنترل است، رفتار تکانشی از خود نشان می دهند.

در زیر مثالی از چگونگی ظاهر شدن آن در هنگام ابتلا به اختلال خلقی آورده شده است.

 • شریک زندگی شما برنامه را لغو می کند و شما به این نتیجه می رسید که او شما را دوست ندارد و تمام شب گریه می کنید و غذای ناسالم می خورید.
 • کارمندان بانک می گویند که نمی توانند در برخی از تراکنش ها به شما کمک کنند. و روز بعد باید آن را برگردانی، عصبانی می‌شوی، سر بلندگو فریاد می‌زنی و خودکارت را به پیشخوان می‌اندازی.
 • شما در یک شام شرکتی شرکت می کنید. و به نظر می رسد همه در حال گپ زدن و سرگرمی هستند در حالی که شما احساس می کنید غریبه هستید. پس از این رویداد شما به خانه می روید و پرخوری می کنید تا درد روحی خود را کاهش دهید. همچنین نمونه ای از مکانیسم مقابله ای ضعیف و خوردن احساسی است.

اختلال خلقی همچنین به این معنی است که شما در به خاطر سپردن احساساتی که هنگام ناراحتی تجربه کرده اید مشکل دارید. این می تواند به این معنی باشد که شما در مورد احساسات خود گیج شده اید، احساس گناه می کنید یا تحت تاثیر احساسات هستید تا جایی که قادر به تصمیم گیری یا مدیریت رفتار خود نیستید.

توجه داشته باشید که رفتار آشفته عاطفی ممکن است در کودکان مختلف ظاهر شود، مانند عصبانیت، عصیان، گریه، امتناع از تماس چشمی یا صحبت کردن و غیره.

نتیجه

ناتوانی در مدیریت احساسات و تأثیر بر رفتار شما می تواند تأثیرات منفی زیادی بر زندگی بزرگسالی شما داشته باشد. مثلا:

 • ممکن است مشکل خواب داشته باشید.
 • ممکن است سخت تلاش کنید تا این تجربه را رها کنید یا بیشتر از آنچه باید عصبانی شوید.
 • ممکن است مشاجرات کوچکی داشته باشید که در نهایت منجر به از هم گسیختگی رابطه شما شود.
 • ممکن است بر عملکرد اجتماعی، کاری یا تحصیلی شما تأثیر منفی بگذارد.
 • ممکن است بعداً به یک بیماری روانی (مانند افسردگی) مبتلا شوید زیرا قادر به کنترل احساسات خود نیستید.
 • ممکن است مشکلاتی در مورد سوء مصرف مواد یا اعتیاد داشته باشید، مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا مصرف مواد.
 • ممکن است درگیر خودآزاری یا سایر رفتارهای غیرمعمول، مانند عادات غذایی محدود یا پرخوری باشید.
 • ممکن است در حل تعارض ها مشکل داشته باشید.

کودکان مبتلا به اختلالات خلقی ممکن است عوارض زیر را تجربه کنند:

 • تمایل به شورش
 • مشکل در انجام درخواست معلم یا والدین
 • مشکل پیدا کردن و حفظ دوستان
 • کاهش توانایی تمرکز روی کارها

رفتار

بستگی به شرایط فردی دارد. دو گزینه اصلی برای درمان اختلالات خلقی، دارو و درمان هستند. بیایید به ترتیب به هر یک از این موارد نگاه کنیم.

دارو

زمانی که برخی از اختلالات روانی بزرگتر هستند ممکن است از داروها برای درمان اختلالات خلقی استفاده شود، به عنوان مثال، ADHD با محرک ها درمان می شود. درمان افسردگی با داروهای ضد افسردگی و مشکلات دیگر ممکن است با داروهای آنتی سایکوتیک درمان شود

درمان

از نظر درمان اختلالات خلقی درمان اصلی رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) است.

این شکل از درمان برای اولین بار توسط Marsha Linehan در دهه 1980 برای درمان افراد مبتلا به BPD ایجاد شد.

به طور کلی، این نوع درمان شامل توسعه ذهن آگاهی است. بررسی عاطفی و داشتن عادات سالم همچنین مهارت های مورد نیاز برای کنترل احساسات را به شما می آموزد.

از طریق DBT یاد خواهید گرفت که بر لحظه حال تمرکز کنید. چگونه افکار، احساسات و رفتارهای خود را تشخیص دهیم و نحوه برخورد با موقعیت های استرس زا

DBT استدلال می کند که وجود دارد سه “حالت روانی”:

 • ذهن منطقی نشان دهنده معقول بودن
 • حالت به عواطف و احساسات شما اشاره دارد.
 • ذهن منطقی به ترکیب ذهن منطقی و ذهن عاطفی شما اشاره دارد.

DBT به شما نشان می دهد که می توانید موقعیت ها را به رنگ خاکستری به جای سیاه (یعنی ترکیبی از ذهن احساسی و منطقی خود) ببینید.

اگر اخیراً یک موقعیت استرس زا یا بحرانی را تجربه کرده اید. و اگر می خواهید DBT را در خانه امتحان کنید، یک دفترچه یادداشت بیاورید و به این سوالات پاسخ دهید.

 • چه چیزی شما را آزرده خاطر کرد؟
 • نظر شما در مورد این وضعیت چیست؟ (سه ایده اصلی را بنویسید)
 • این افکار چه احساسی در شما ایجاد می کنند؟ (علائم جسمانی خود را یادداشت کنید، کارهایی که انجام دادید، مانند گریه کردن یا احساس بیماری.)
 • پایان افکار شما چیست؟

هدف DBT این است که احساسات شما را با منطق متعادل کند تا به نتایج مثبت بیشتری از موقعیت های استرس زا برای شما دست یابد. همچنین هدف آن این است که به شما بیاموزد که ارتباط بین افکار، احساسات و اعمال خود را تشخیص دهید. به این ترتیب، از شما انتظار می رود که احساسات روزمره خود را بهتر مدیریت کنید.

تربیت کودکان مبتلا به اختلالات خلقی

اگر والدین کودکی هستید که اختلال خلقی دارد شاید از خود بپرسید که برای حمایت از فرزندتان چه کاری می توانید انجام دهید. درست است که کودکان مهارت های کنترل هیجانی را از والدین خود می آموزند. شما این توانایی را دارید که به فرزندتان بیاموزید که چگونه با احساسات به جای اینکه تحت تأثیر آنها قرار گیرد، برخورد کند.

فرزند شما باید بداند که در صورت نیاز می تواند از شما برای کمک و آرامش تماس بگیرد. داشتن شخصیت حامی و قابل اعتماد در زندگی آنها را از مشکلات مربوط به اختلالات خلقی مصون می دارد.

اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که از محدودیت های خود آگاه باشید. آیا اختلال روانی دارید یا با مهارت های تنظیم عاطفی خود دست و پنجه نرم می کنید؟ اگر چنین است شما و فرزندتان ممکن است از درمان یا درمان برای ایجاد تاب آوری بهره مند شوید. زمانی که می توانید اضطراب خود را بهتر مدیریت کنید شما می توانید تا حد امکان از فرزند خود حمایت کنید.

علاوه بر این، بهترین راه برای آموزش به فرزندتان این است که از او بخواهید رفتاری خاص داشته باشد یا او را به خاطر رفتار غیراخلاقی تنبیه نکند. بهترین گزینه این است که رفتاری را که می خواهید آن ها بپذیرند مدل کنید.

شروع شناسایی محرک های رفتاری فرزندتان و ایجاد یک برنامه حمایتی برای راه های موثر مقابله با رفتار غیراخلاقی ممکن است مفید باشد. سعی کنید جفتی به اندازه آنها انتخاب کنید و برای امتحان کردن به خانه ببرید.

کودکانی که با تنظیم عاطفی ضعیف دست و پنجه نرم می کنند از قابلیت پیش بینی و ثبات بهره مند می شوند. فرزند شما باید بداند که در صورت نیاز در کنار او خواهید بود و می تواند برای آرامش خاطر خود به شما تکیه کند. زمانی که احساسات شما خارج از کنترل هستند کودک شما اغلب قادر به مدیریت احساسات خود نیست.

اگر فرزند شما در مدرسه است مهم است که با معلمان در مورد مشکلات آنها صحبت کنید، احساسات آنها را در مورد راهبردهایی که در خانه استفاده می کنید و اینکه چگونه ممکن است فرزندتان در کلاس درس کمک بیشتری دریافت کند یا یادآوری کند، تنظیم کنید. می خواهند صحبت کنند اگر کودک شما به این اختلال تشخیص داده شده است آنها ممکن است در یک برنامه آموزشی خاص باشند که به آنها امکان می دهد بمانند یا به کمک آنها ادامه دهند. حتما از آن بهره ببرید.

در نهایت، مهم است که به رفتارهای مثبت پاداش دهید. اگر متوجه شدید که فرزندتان رفتار مثبتی نسبت به مدیریت احساسات دارد. در مورد آن رفتارهای مثبت نظر دهید. راه هایی برای پاداش دادن به موفقیت مدیریت عاطفی بیشتر پیدا کنید.

آخرین کلمه

چه شما باشید، چه فرزندتان یا کسی که می شناسید با اختلال خلقی دست و پنجه نرم می کند. مهم است که بدانید این چیزی است که در طول زمان قابل بهبود است. در واقع، تخمین زده می شود که 88 درصد از افراد مبتلا به BPD در عرض 10 سال می میرند. این نشان می دهد که راهبردهای کنترل عاطفی را می توان آموخت و برای بهبود وضعیت و بهترین زندگی شما بسیار مفید است.

بدون توجه به وضعیت فعلی شما می توانید تغییراتی ایجاد کنید که کارایی اجتماعی، تحصیلی و کاری شما را بهبود می بخشد. می توانید یاد بگیرید که چگونه با موقعیت های استرس زا که باعث درد شما می شود کنار بیایید و بر آسیب ها یا سوء استفاده هایی که شما را به جایی که امروز هستید غلبه کنید.

منبع:

خیلی خوب

تقویم فارسی اندروید