آیا محمود واعظی و دولت روحانی در زمینه بیماری آلزایمر اولیه/کابینه دوازدهم موفق به مدیریت ارز مورد نیاز شدند؟


گروه سیاسی – رجانیوز: حسن روحانی رئیس دفتر حسن روحانی گفت: در زمان ما 25 قلم یارانه داده شد که بدون تاثیر به 7 قلم رسیدیم.

واعظی مدعی شد که دولت روحانی بیش از سه سال است که نتوانسته قیمت همه کالاها را کنترل کند. 75 میلیارد دلار ارز ترجیحی را به 25 بخش کالا و کالا اختصاص می دهد. آزادسازی قیمتی وجود ندارد و تنها تحت تاثیر تورم است. بین 3.5 تا 5 برابر بیشتر

از سوی دیگر، بر اساس گزارش مرکز تحقیقات کنگره توزیع ارز به گونه ای است که تنها یک اقلیت کوچک به هدف اولیه خود یعنی میز مردم می رسد و بیشتر آن در کار دلالی و قاچاق معکوس و غیره استفاده می شود.

دولت روحانی هنوز در ازای حذف ارز ترجیحی کالاهای مختلف، یارانه ای به شهروندان ارائه نکرده است. و با توجه به تورم گذشته در دو سال گذشته. دولت همواره افزایش دستمزدها را زیر نرخ تورم تصویب کرده است. این در حالی است که دولت سیزدهم در سال اول حداقل دستمزد، افزایش بالاتر از نرخ تورم را برای اقشار کم درآمد در نظر گرفت.

البته رفتار دولت روحانی برعکس خودش است. هزینه های جاری دولت دوازدهم در سال گذشته 110 درصد افزایش یافت و در یک سال، کل بودجه 8 میلیارد دلاری ارز مورد نیاز در سال 1400 با تشکیل دولت اصلی در سال 1401، دولت اصلی، افزایش یافت. هزینه های جاری دولت تنها 5 درصد و جایگزینی ارز دولتی قبلی با طرح های موجودی الکترونیکی و یارانه های جبرانی.

حقیقت این است که دولت های قبلی به ناعادلانه مقادیر زیادی ارز ممتاز بین دلالان و کلاهبرداران توزیع کرده اند. و هیچ گونه یارانه غرامتی پرداخت نکرده است به مردم که قدم به قدم از شر آن خلاص شوند. ناکارآمدی این سیاست در کنترل قیمت ها در نمودارهای اقتصادی و جداول مردم نیز مشهود است.

با این حال، مشخص نیست چرا مقامات دولتی قبلی بنابراین نادیده گرفته شده است که امروزه آنها اقدامات گران قیمت و بی اثر را به عنوان یک عمل موفق به مردم می فروشند.