آیا بیماران مبتلا به تیروئید می توانند سبزیجات کلم یا کلم پیچ بخورند؟


اگر کم کاری تیروئید دارید ، ممکن است این توصیه رایگان را شنیده باشید: “از خوردن سبزیجات متقابل مانند کلم ، کلم بروکلی ، گل کلم ، خردل ، کلم پیچ و چغندر خودداری کنید.”

اگر چیزی در این مجموعه واقعیت دارد ، بیایید تجزیه و تحلیل کنیم.

چرا سبزیجات گل کلم برای بیماران مبتلا به غده تیروئید مضر تلقی می شود؟

سبزیجات متقاطع منحصر به فرد هستند زیرا در تماس زیاد هستند سطح ترکیبات حاوی گوگرد به نام گلوکوزینولات ، که گوروژن در نظر گرفته می شوند. منظور از گوگروژن ها این است که می توانند با اختلال در استفاده از ید (یک ماده مغذی مهم برای عملکرد صحیح تیروئید) در تولید هورمون های تیروئید اختلال ایجاد کنند.

آیا باید به طور کامل از آنها اجتناب کنید؟

اما ناامید نشوید. لازم نیست از سبزیجات چلیپایی اجتناب کنید. آنها منبع غنی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و باید بخشی از رژیم غذایی همه باشند.

طبق مطالعه انجام شده در دانشگاه ایالتی اورگان“اگر فردی کمبود ید نداشته باشد ، مصرف طبیعی گل کلم خطر کم کاری تیروئید در انسان را افزایش نمی دهد. بنابراین ، مهم است که کمبود ید را بررسی کنید و مطمئن شوید که آن را در رژیم غذایی خود از دست ندهید.

همچنین ، اگر سطح تیروئید شما تحت کنترل است ، ممکن است مقادیر بیشتری گل کلم داشته باشید. اگر چنین نیست ، ممکن است بخواهید درآمد خود را محدود کنید.

اگرچه بر سبزیجات گل کلم تمرکز دارد ، گوروژن ها در غذاهای دیگر مانند سویا ، توت فرنگی ، اسفناج ، بادام زمینی و هلو نیز یافت می شوند.

چگونه مصرف کنیم؟

  1. با پخت سبزیجات ، خواص گوروژنیک به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین از مصرف سبزیجات قابل ظروف به صورت خام خودداری کنید.
  2. همه چیز در مقدار مناسب خوب است. می توانید نصف فنجان از این سبزیجات میل کنید.
  3. شما نباید آنها را آب کنید ، زیرا می توانید آنها را بیش از آنچه دوست دارید در یک لیوان آب میوه مصرف کنید.

Ayla Bakar ، MD ، گروه پزشکی منطقه ای Northwestern Medicine ، می نویسد: “سبزیجات متقابل بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل هستند و من بیماران مبتلا به اختلالات تیروئید را تشویق می کنم که به طور متوسط ​​آنها را مصرف کنند. Yبرای تداخل با ید و در نتیجه تولید هورمون ها در غده تیروئید ، باید مقادیر زیاد و غیر واقعی از این سبزی مصرف کنید.

اگر از توصیه های بالا پیروی کنید ، می توانید و باید با خیال راحت گل کلم مصرف کنید. با این حال ، همیشه ایده خوبی است که در مورد میزان ایمن برای وضعیت پزشکی خود با متخصص تغذیه / پزشک صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید