آیا بواسیر یا هموروئید با دارو قابل درمان است؟


پماد هموروئید

بواسیر بافت طبیعی شریان های دیواره رکتوم است و تنها در صورت متورم، ملتهب یا خونریزی باعث نگرانی می شود. هموروئید در حدود 50 درصد موارد پس از درمان غیر جراحی عود می کند. در حالی که میزان عود بعد از جراحی تنها 5 درصد است، هدف کنترل التهاب هموروئید با رژیم غذایی و هیدراتاسیون است. از این نظر، هموروئید یک بیماری مادام العمر است که باید کنترل یا درمان شود.

هموروئید

بواسیر (Piles) عروق خونی هستند که در عضله صاف دیواره رکتوم و راست روده قرار دارند. آنها بخشی طبیعی از مقعد مقعد هستند و در محل اتصال شریان های کوچک به سیاهرگ ها قرار دارند. هنگام اعمال فشار بیش از حد به مقعد این عروق کشیده و آسیب دیده اند. باعث هموروئید می شود

این عارضه به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود. بسته به مکان هموروئید داخلی در دیواره داخلی مقعد قرار دارد و با همان بافت رکتوم محدب به نظر می رسد.

هموروئید خارجی در خارج از مقعد ایجاد می شود و در اثر تورم بافت اطراف مقعد ایجاد می شود. زیرا ناحیه مقعد دارای اعصاب زیادی است. علائم این بیماری بیمار را دردناک و غیر قابل تحمل می کند.

علائم هموروئید داخلی و خارجی

علائم هموروئید بسته به نوع هموروئید و مرحله بیماری شما می تواند بسیار متفاوت باشد. اما علائم بواسیر خارجی اغلب شدیدتر و آزاردهنده تر از هموروئید داخلی است. در هموروئید خارجی پیشرفته لخته شدن خون در بواسیر که به آن ترومبوز می گویند هنگامی که هموروئید ترومبوز تشکیل می دهد این باعث ایجاد توده مقعدی می شود که بسیار دردناک و ظریف است. و باید فورا تخلیه شود شایع ترین علائم هموروئید عبارتند از:

 • خونریزی بدون درد از ناحیه مقعد
 • خارش مقعد
 • درد در ناحیه مقعد
 • تورم و توده در رکتوم
 • احساس اجابت مزاج ناکافی
 • بیرون زدگی یا متورم شدن

مهم است که به یاد داشته باشید که خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع طبیعی نیست. این می تواند از علل نسبتاً خفیف مانند هموروئید تا علل جدی تر که می تواند تهدید کننده زندگی باشد متغیر باشد.

این شامل خونریزی از زخم است. دیورتیکولیت بیماری های التهابی روده و تومورها اگر خونریزی مقعدی وجود داشته باشد نیاز به مراجعه به پزشک اورژانس این امر به ویژه در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون بسیار مهم است.

زمانی که هموروئید داخلی ملتهب می شود می تواند باعث تورم شود. این به خودی خود باعث درد نمی شود. اما مدفوع سفت می تواند پوشش نازک هموروئید را خراش دهد و باعث خونریزی بدون درد شود.

با این حال، هموروئید متورم می تواند باعث اسپاسم اطراف عضلات نیز شود. راست روده و مقعد و می تواند باعث درد شود به خصوص اگر از طریق مقعد یا افتادگی بیرون بزند. احساس خواهید کرد که یک توده در لبه مقعد وجود دارد.

بواسیر التهابی همراه با ترشح می تواند باعث التهاب پوست اطراف مقعد شده و باعث سوزش و خارش شود که به آن خارش نیز می گویند.اما از دیگر علل خارش می توان به قارچ ها، عفونت های پوستی و سایر انگل ها مانند: آکنه اشاره کرد.

مهمتر از همه، خون در مدفوع را نباید نادیده گرفت زیرا می تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد.خارش یا خونریزی مقعدی فقط یک هموروئید نیست و می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی تری باشد.

هموروئید خارجی رفتار متفاوتی دارد. این به این دلیل است که رشته های عصبی زیادی در خارج و اطراف مقعد وجود دارد که باعث ناراحتی و درد بیشتر فرد می شود. هموروئید خارجی همچنین می‌تواند منجر به ایجاد تگ‌های پوستی اضافی شود که ممکن است در لبه مقعد احساس شود. و پاکسازی پس از اجابت مزاج را دشوار می کند که منجر به عفونت های ثانویه پوست می شود

چه داروهایی برای درمان هموروئید تجویز می شود؟

فقط در صورت پیشرفت اخیر بیماری می توان از دارو برای کنترل علائم و جلوگیری از پیشرفت بیماری استفاده کرد.در اینجا پمادها و شیاف های ضد هموروئید را توصیه می کنیم. این گزینه اصلی درمان پزشکی برای این بیماری است و بیشتر پزشکان موارد زیر را تجویز می کنند:

پماد هموروئید

شیاف ها قرص های جامدی هستند که برای ورود به راست روده ساخته می شوند و یکی از قرص هایی هستند که به سرعت بواسیر را تسکین می دهند. مکمل ها برای هموروئید داخلی بهتر هستند. این ماده توسط بافت رکتوم جذب می شود و می تواند به رفع ناراحتی و درد ناشی از هموروئید کمک کند. آنها گاهی اوقات می توانند علائم هموروئید خارجی را تسکین دهند.

توصیه مصرف

شیاف ها معمولا دو تا چهار بار در روز به مدت یک هفته استفاده می شوند. بهتر است آن را بعد از اجابت مزاج بپوشانید تا اثر بیشتری داشته باشد. هر زمان که نیاز به تسکین داشتید می توانید از کرم ها و پمادها به صورت خارجی استفاده کنید. با این حال، تسکین آن به اندازه شیاف ماندگار نیست. این به این دلیل است که شیاف کندتر تجزیه می شود و در مدت زمان طولانی تری آزاد می شود. هم شیاف و هم پماد موضعی باید برای مدت محدودی استفاده شود. برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی

شاخص ها

این دارو خاصیت قابض دارد. ضد التهاب، بی حس کننده موضعی و خاصیت دارد و می تواند به سرعت علائم این بیماری مانند درد، سوزش، خارش، تورم و و را بهبود بخشد و داروی موثری برای این عارضه است.

علاوه بر تسکین علائم بواسیر شیاف بواسیر همچنین می تواند برای درمان سایر اختلالات کانال مقعدی مانند التهاب رکتوم استفاده شود. شقاق مقعدی و سوزش و خارش در اطراف مقعد. اگر بعد از یک هفته استفاده از این کرم بیماری شما بهتر نمی شود باید به سراغ روش های دیگر درمان هموروئید با لیزر و جراحی بروید.

برای مشاهده ممنوعیت می توانید به وب سایت مربوطه مراجعه کنید. زمان و نحوه استفاده و عوارض احتمالی استفاده از شیاف های ضد هموروئید.

کرم ضد هموروئید

کرم های ضد هموروئید یکی دیگر از داروهایی است که برای کاهش و درمان بواسیر توصیه می شود. این دارو یک گیاه دارویی است و ترکیبات آن عبارتند از: هیدروکورتیزون، اکسید روی، لیدوکائین و غیره

علاوه بر این، برخی از کرم های ضد هموروئید حاوی ترکیباتی برای مرطوب نگه داشتن رکتوم و رکتوم هستند. این کرم برای هموروئید داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است. اما استفاده از این کرم برای هموروئید خارجی طبیعی است. داخل جعبه کرم یک اپلیکاتور یکبار مصرف برای استفاده در داخل مقعد قرار دارد.

شاخص ها

 • رفع هموروئید داخلی و خارجی
 • کاهش درد در اطراف مقعد
 • درمان خارش
 • درمان بیماری تناسلی زنان
 • بهبود التهاب و تورم
 • خون ریزی
 • بهبود تورم بعد از جراحی

داروهای موضعی دیگری نیز وجود دارد. که بواسیر را که ممکن است پزشک شما تجویز کند تسکین دهد اما به طور کلی درمان دارویی بواسیر روشی روشن و ایمن برای از بین بردن این بیماری محسوب نمی شود.

زیرا اغلب این داروها علائم بیماری را به طور موقت کاهش می دهند و پس از مدتی بیماری عود می کند. بنابراین می توان گفت که تنها جراحی و لیزر را درمان نهایی هموروئید می نامند.