آژانس بین المللی انرژی داده های جهانی انرژی مورد نیاز ما را منتشر می کند ، اما تامین کنندگان مالی آن را مجبور می کنند که در پشت میله ها بایستد. بیایید از آنها بخواهیم آن را تغییر دهند.


ما برای انتقال به منابع انرژی کم کربن و مقابله با تغییرات آب و هوایی به داده های باز درباره سیستم انرژی جهانی نیاز داریم. داده های با کیفیت بالا از قبل موجود است ؛ منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژیبه اگرچه این یک موسسه بین المللی است که تا حد زیادی از بودجه عمومی برخوردار است ، اما بیشتر اطلاعات IEA در پشت دیوارها قفل شده است. این امر آن را در گفتمان عمومی غیرقابل استفاده می کند و از دسترسی بسیاری از محققان به آن جلوگیری می کند. علاوه بر این ، مانع از اشتراک گذاری و همکاری داده ها می شود. نتایج حاصل از تلاش های تحقیقاتی تکراری ؛ داده ها را برای گفتمان عمومی غیرقابل استفاده می کند. و مغایر با اصول شفافیت و تکرارپذیری در تحقیقات علمی است. هزینه بالای داده ها بسیاری را از گفتگوی جهانی در مورد انرژی و آب و هوا حذف می کند ، بنابراین مانع از دستیابی MAA به مأموریت خود می شود.

ما پیشنهاد می کنیم کشورهایی که IEA را تأمین می کنند از الزام قرار دادن داده ها در پشت دیوارها و افزایش بودجه خود صرف نظر کنند – مزایای بازکردن این داده های مهم بیشتر از هزینه ها است.


انتقال به سیستم انرژی کم کربن یکی از مهمترین چالش های بشریت است. از آنجا که 87 درصد از انتشار دی اکسید کربن سالانه از بخش های انرژی و صنایع ناشی می شود ، این گذار در مقابله با تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است.1 تأمین انرژی پاک نیز برای سلامت جهانی و توسعه انسانی در اولویت است: 10٪ به برق دسترسی ندارند. 41 درصد به سوختهای آشپزی تمیز دسترسی ندارند و تخمین زده می شود که میزان آلودگی هوای خارج از محیط زیست ناشی از سلامت از 4 تا بیش از 10 میلیون مرگ زودرس در سال است.

ما برای درک چالش های پیش روی جهان و چگونگی پیشرفت خود به داده های قابل دسترسی و با کیفیت بالا نیاز داریم. باید از نظر گستردگی جهانی باشد – بدون هیچ کشوری در گفتگو – و باید طیف وسیعی از معیارهای مورد نیاز برای درک سیستم انرژی را پوشش دهد: شامل انرژی اولیه ، انرژی نهایی ، انرژی مفید ، توزیع ترکیب انرژی ، توزیع مصرف انرژی و CO به بخش2 انتشارات تولید شده توسط هر بخش

این داده ها وجود دارد. این محصول توسط آژانس بین المللی انرژی (IEA) تولید می شود. با این حال ، IEA تنها بخشی از داده های آنها را منتشر می کند و بقیه را پشت دیوارهای بسیار گران قیمت نگه می دارد. این در حالی است که IEA تا حد زیادی با پول عمومی کشورهای عضو خود تأمین می شود. دلیل اینکه IEA بیشتر داده های خود را برای حقوق و دستمزد ذخیره می کند این است که ارائه دهندگان منابع مالی ملزم به افزایش بخش کوچکی از بودجه خود از طریق فروش مجوز داده ها شده اند. در نتیجه این الزام ، داده ها تحت کپی رایت تحت مجوز دقیق داده ها محافظت می شوند. برای اینکه محققان و سایر افرادی که می خواهند با سیستم انرژی جهانی آشنا شوند نه تنها به معیارهای اساسی دسترسی پیدا کنند ، باید مجوز کاربر خریداری کنند که اغلب هزاران دلار هزینه دارد.

در سال 2018 ، بودجه سالانه IEA 27.8 میلیون یورو بود. بر اساس داده های بودجه ، IEA درآمد حاصل از فروش داده ها و نشریات را “بیش از یک پنجم بودجه سالانه خود” تامین می کند. این مبلغ 5.6 میلیون یورو در سال است. برای نشان دادن این رقم ، معادل 0.03 of از کل بودجه عمومی تحقیق و توسعه انرژی در کشورهای IEA در سال 2018 است که 20.7 میلیارد یورو بود.2 یا سرانه به طور مساوی بین کشورهای عضو IEA توزیع می شود: 0.44 سنت برای هر نفر در سال.3

ما معتقدیم که بازده نسبتاً کمی که توسط دیوارهای پرداخت ایجاد می شود ، معایب عمده این محدودیت ها را توجیه نمی کند.

اگرچه این یکی از جدی ترین چالش هایی است که ما با آن روبرو هستیم ، انرژی تنها حوزه توسعه بدون مجموعه داده دسترسی آزاد جهانی است که محققان ، سیاست گذاران و مبتکران می توانند از آن برای درک و حل مشکل استفاده کنند. دستمزدی که IEA باید در مقابل داده های خود قرار دهد ، دستیابی به ماموریت خود را غیرممکن می کند. IEA می خواهد در “مرکز گفتگوی جهانی انرژی ، ارائه تجزیه و تحلیل معتبر ، داده ها ، توصیه های سیاستی و راه حل های واقعی برای کمک به کشورها برای تامین انرژی ایمن و پایدار برای همه” باشد ، اما در شکل فعلی خود IEA فقط داده ها را ارائه می دهد. برای نخبگان ثروتمند زیرا مجوزهای محدود کننده اطمینان می دهد که آنها نمی توانند بخشی از گفتگوی جهانی انرژی باشند.

همانطور که توضیح داده شد ، مشکل بیشتر خود IEA نیست ، که مطمئناً به رسالت خود علاقه مند است. مشکل معرفی کشورهای عضو است که IEA باید بخشی از بودجه خود را با فروش مجوزهای داده افزایش دهد. به منظور انجام آژانس بین المللی انرژی اتمی مأموریت خود ، جامعه جهانی تحقیقات انرژی و آب و هوا باید به کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی توصیه کند که هزینه استفاده از داده ها را حذف کرده و شکاف بودجه نسبتاً کمی که باقی مانده است را برطرف کنند.

این بیماری همه گیر در سال گذشته درس های زیادی به ما آموخته است. یکی از درسهای کلیدی این بود که به موقع ، دقیق و باز کن داده های جهانی برای درک و پاسخگویی به یک مشکل جهانی ضروری است. همانطور که کمبود داده های عمومی مانع مبارزه با همه گیری می شود ، فقدان داده های عمومی در مورد سیستم انرژی و آب و هوا نیز مانع از بین بردن یکی از بزرگترین چالش های زندگی ما می شود.

دیدگاهتان را بنویسید