آشنایی با داروهای آرام بخش (دندانپزشکی خواب)


آرامبخشی چیست؟

آرامش به افراد کمک می کند در حین کار دندانپزشکی احساس آرامش، آرامش و راحتی داشته باشند. در روش آرام بخش از یک آرام بخش متوسط ​​استفاده می شود. بنابراین به طور کلی بیمار احساس خواهد کرد اما احساس بی خیالی می کرد و استرس و اضطراب را تجربه نمی کرد این روش به عنوان آرام بخش دندان یا دندانپزشکی خواب نیز شناخته می شود. زیرا داروهایی که در این روش استفاده می شوند می توانند باعث فراموشی کوتاه مدت شوند. که در آن دندانپزشک در حالت نیمه هوشیار بدون درد بیمار عمل می کند.

چه کسی به آرامش نیاز دارد؟

افراد در هر سنی می توانند از این روش برای ارائه انواع خدمات دندانپزشکی استفاده کنند. حتی کودکان نیز می توانند از این روش استفاده کنند. دندانپزشکان یک روش آرام بخش را برای افراد زیر توصیه می کنند:

  • افرادی که هنگام مراجعه به پزشک، اضطراب شدید و بالایی را تجربه می کنند.
  • افرادی که از دندانپزشکی می ترسند و از رفتن به دندانپزشکی می ترسند
  • افرادی که در طول درمان دندان دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند.
  • افراد با ترس و ترس از سوزن
  • افرادی که دندان ها و مشکلات لثه بسیار حساس دارند
  • افرادی که حرکات را کنترل نمی کنند و ممکن است عضلات خود را غیر ارادی حرکت دهند
  • فردی که در یک موقعیت خاص قرار دارد از جمله وضعیت فیزیکی، رفتاری یا روانی

آرام بخش های مورد استفاده در آرام بخش ها

در درمان های مختلف دندانپزشکی انواع مختلف مسکن ها از انواع مختلف آرام بخش استفاده خواهد کرد. با درجات و مقادیر مختلف، عواملی مانند سطح اضطراب فرد مدت و مدت زمان جراحی سابقه سلامتی و آلرژی فرد در انتخاب نوع داروی ضدافسردگی و دوز داروی ضدافسردگی و همچنین نظرات شخصی وی مورد توجه قرار گرفت. پرمصرف ترین آرام بخش نیتروژن اکسید است. بیشتر این گازها از طریق دهان یا استنشاق مصرف می شوند. مورد استفاده به شرح زیر است:

اکسید نیتروژن

اکسید نیتروژن را می توان گاز خنده نیز نامید. برای استفاده از این بی حسی گاز باید از طریق ماسک استنشاق شود. این اثر آرام بخش بین 3 تا 5 دقیقه مشاهده می شود.میزان آرام بخشی که فرد دریافت می کند همیشه توسط دندانپزشک کنترل می شود. دوز مورد نیاز فرد را در حین جراحی تنظیم کنید. پس از پایان عمل جراحی دندانپزشک بیمار را با اکسیژن خالص وصل می کند تا بتواند نفس بکشد. این اکسید نیتروژن از خون فرد دفع می شود و به هوش می آید. با توجه به اینکه گاز خنده با چه سرعتی از بدن خارج می شود فرد می تواند پس از عمل به خانه برود و نیازی به بهبودی ندارد. فرد قادر است به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد.

ضد افسردگی

روش استفاده از داروهای ضد افسردگی خوراکی متفاوت است. یک ساعت قبل از جراحی دندانپزشک به بیمار یک مسکن می دهد. که معمولا به صورت قرص است اکثر دندانپزشکان از تریازولام استفاده می کنند. که در گروه دیازپام قرار دارد البته این امر قطعی نیست و سایر دندانپزشکان. ممکن است از انواع مختلف آرام بخش استفاده شود. از جمله سالاپلون و لورازپام دندانپزشکان اطفال ممکن است از آرام بخش های مایع نیز استفاده کنند. مثل شربت میدازولام پس از استفاده از مسکن های خوراکی فرد کاملا بی حال خواهد بود و ممکن است به خواب برود البته فرد می تواند با دندانپزشک صحبت کند. و حتی اگر خواب باشد با یک حرکت خفیف از خواب بیدار می شد. با توجه به اینکه داروهای ضد افسردگی خوراکی بر حافظه و توانایی های حرکتی هر فرد تأثیر می گذارد، یکی از اعضای خانواده یا دوستان باید بیمار را پس از جراحی به خانه آورده و مراقبت های لازم را برای انجام آن به او ارائه دهد.

آرام بخش داخل وریدی

آرامبخش وریدی یکی از عمیق ترین و موثرترین آرامبخش هایی است که دندانپزشکان از آن استفاده می کنند. برای استفاده از این نوع آرام بخش آرام بخش باید مستقیماً به جریان خون تزریق شود. پس از مصرف دارو، درمان دندان ها آغاز می شود. در طول روش دندانپزشک به طور مداوم ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن بیمار را کنترل می کند. در هر مرحله از جراحی مقدار داروی مورد نیاز برای بیمار کنترل و تنظیم می شود. و هر زمان که جراحی تمام شد آنها می توانند از داروهای برگشت پذیر برای بیدار کردن فرد استفاده کنند. اکثر افرادی که به این روش از داروهای آرام بخش استفاده می کنند، درمان را به یاد نمی آورند. معمولا این مسکن ها برای افرادی که ترس و اضطراب شدید دارند مناسب است، در ضمن کسانی که زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند می توانند از این آرامبخش ها استفاده کنند.

مزایای استفاده از داروهای آرام بخش (خواب دندانپزشکی)

استفاده از آرامبخش ها و آرامبخش های مختلف برای بیمار باعث کاهش اضطراب و ترس بیمار می شود. و به آنها کمک می کند در طول عمل آرام و راحت باشند و هیچ استرسی را تجربه نکنند. دندانپزشکان می توانند سریعتر درمان کنند. این باعث می‌شود مردم خواهان ترافیک کمتری باشند و کار را سریع‌تر انجام دهند. برای کسانی که علائمی مانند اضطراب و ترس را تجربه می کنند، اغلب از مراجعه به دندانپزشک اجتناب می کنند. استفاده از روش آرامبخش برای این افراد به شدت توصیه می شود. تا کسانی که با اضطراب سر و کار دارند احساس آرامش و آسودگی بیشتری کنند. می تواند مراقبت و درمان مورد نیاز برای دندان های خود را دریافت کند و سالم بماند.

آیا زنان باردار می توانند از روش های آرام بخش استفاده کنند؟

به طور کلی این روش برای خانم های باردار توصیه و استفاده نمی شود. از آنجایی که برخی از داروهای آرام بخش می توانند بر سرعت رشد جنین تأثیر منفی بگذارند، برای برخی افراد، استفاده از اکسید نیتروژن در سه ماهه دوم بارداری توصیه و توصیه می شود. اما به طور کلی اکثر دندانپزشکان این خطر را نمی پذیرند. و به فرد توصیه کنید که صبر کند و پس از پایان بارداری تحت درمان قرار گیرد.

چه مدت طول می کشد تا یک فرد بهبود یابد؟

زمان بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این بستگی به نوع داروی ضد افسردگی مورد استفاده برای آرامبخش و نحوه واکنش بدن فرد به آنها دارد. زمان بهبودی متفاوت است، افرادی که از اکسید نیتروژن برای درمان استفاده می کنند، معمولاً پس از 15 تا 30 دقیقه بهبود می یابند و می توانند پس از مراجعه به دندانپزشک به خانه بروند. افرادی که از داروهای آرام بخش خوراکی استفاده می کنند معمولاً به 24 ساعت برای بهبودی نیاز دارند. افرادی که از اکسید نیتروژن استفاده کرده اند نیز می توانند به زندگی عادی برگردند و پس از 30 دقیقه فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. شما باید حداقل 24 ساعت استراحت کنید، سپس می توانید به سر کار برگردید و فعالیت های قبلی خود را انجام دهید. البته همه این زمان ها به طور کلی گفته می شود و باز هم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بعد از جراحی دندانپزشک به بیمار توصیه می کند که چه مدت طول می کشد تا بهبود یابد.

خلاصه ای از دندانپزشکی خواب

لطفا توجه داشته باشید که قبل از تصمیم گیری در مورد هر یک از روش های مختلف، باید با یک دندانپزشک حرفه ای مشورت کنید و مشاوره دریافت کنید. برای استفاده از یک روش آرام بخش توصیه می کنیم از دندانپزشک خوب و با تجربه کلینیک دندانپزشکی Whiteshell استفاده کنید، می توانید برای رزرو مشاوره رایگان و هماهنگی های لازم با شماره 02188881984 تماس بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟