آزمایش شنوایی نوزاد چه زمانی انجام می شود؟


تست شنوایی نوزاد

گفتار انسان در سال اول زندگی رخ می دهد و به شنیدن صحیح و تکرار صدای اطراف او بستگی دارد. به عبارت دیگر اگر کودک در شنوایی مشکل دارد او قادر به درک صداهای اطراف و تکرار آنها نخواهد بود. او قادر به یادگیری زبان گفتاری نخواهد بود. در این موقعیت علاوه بر کاهش شنوایی صحبت کردن نیز مختل خواهد شد. بنابراین شنوایی سنجی در کودکان در سال اول زندگی بسیار مهم و ضروری است، در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که شنوایی سنج نوزاد چه زمانی باید انجام شود؟

کودک چه نوع کم شنوایی دارد؟

عوارض شایع کم شنوایی در نوزادان و کودکان به چند نوع تقسیم می شود که به شرح زیر بررسی کرده ایم

  • کاهش شنوایی حسی حیرت زده

این نوع کم شنوایی در اثر آسیب به سلول های مو در حلزون گوش یا پایانه های حسی ایجاد می شود. این عارضه نیز در اثر آسیب عصبی ایجاد می شود.

  • کم شنوایی موقت

این نوع کم شنوایی به این دلیل رخ می دهد که انتقال صدا از مجرای گوش خارجی به گوش داخلی مسدود می شود. در چنین موردی با وجود عملکرد طبیعی گوش داخلی اما نمی تواند حلزون گوش را با ارتعاشات صوتی تحریک کند. می توان گفت شایع ترین علت کم شنوایی در نوزادان و کودکان التهاب گوش میانی است که شایع ترین نوع کم شنوایی در کودکان است.

  • کم شنوایی مرکزی

برخی از کودکان مبتلا به ناهنجاری مرکزی حتی شنوایی طبیعی دارند. اما اختلالات ارتباطی نیز وجود دارد. تقریباً تمام دانش‌آموزان با ناتوانی‌های یادگیری، سابقه عفونت مزمن گوش میانی را دارند که انتقال صدا را مختل می‌کند.

  • کم شنوایی مختلط یا مختلط

این نوع کم شنوایی در واقع زمانی اتفاق می افتد که هر دو نوع کم شنوایی حسی و کم شنوایی گذرا در یک نوزاد یا کودک به طور همزمان وجود داشته باشد.

کم شنوایی نوزاد
کم شنوایی نوزاد

اهمیت تشخیص زودهنگام کم شنوایی در نوزادان

طبق استانداردهای بین المللی که از سال 2007 در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، لازم است سلامت شنوایی نوزادان از بدو تولد تا یک ماهگی بررسی شود تا مشخص شود که آیا شنوایی سالم یا مشکل دار دارند یا خیر. در نوزادان بدون شنوایی سالم تا سه ماه پس از تولد محل و میزان مشکل شنوایی نیز تا شش ماهگی نوزاد مشخص خواهد شد. درمان او با توجه به نوع و میزان کم شنوایی ضروری است البته از سال 2019 این دوره ها تغییر کرده است. و بعد از یک و دو و سه ماهگی باید مراحل آزمایش و درمان کم شنوایی نوزاد را طی کرد.

دلیل تایید سریع تشخیص و درمان کم شنوایی نوزاد، تاثیر منفی و جبران ناپذیر این عارضه بر مغز و عملکرد آموزشی، زبانی، گفتاری و اجتماعی چند کودک است. لازم به ذکر است کودکان کم شنوایی زودتر شناسایی شده و درمان لازم انجام می شود. عملکرد آنها در زمینه های مختلف در مقایسه با همسالان خود، آنها دقیقاً یکسان بودند. بنابراین نظارت جدی و آزمایش مشکل تست و غربالگری کم شنوایی نوزادان و همچنین درمان به موقع ضروری است.

انواع تست های شنوایی نوزادان

به طور کلی، چهار نوع تست شنوایی برای تشخیص کم شنوایی نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمایشات نیازی به مهارت و دانش بالای کودک ندارد. و این آزمایشات الکتروفیزیک انجام می شود. در اینجا به توضیح مختصری از این چهار نوع تست می پردازیم.

این آزمایش که در واقع پاسخ شنوایی ساقه مغز است. اینها شامل پاسخ عصب شنوایی و ساقه مغز است که توسط الکترودهای کاشته شده در بخش‌های آن کار می‌کند. از سر و گوش در این آزمون علاوه بر سه الکترود تعدادی هدفون نیز داخل گوش قرار می گیرد. در طول این آزمون صداهای بالینی از طریق گوشی پزشکی به گوش منتقل می شود. و پاسخ های عصبی ساقه مغز با نصب الکترودها به صورت امواج صوتی بر روی مانیتور نشان داده می شود.

با آزمایش OAE، سلول های موی بیرونی در پاسخ به صداهایی که با استفاده از پروب داخل گوش بیمار روی مانیتور دستگاه مشاهده می شود، تحریک می شوند. معمولاً نوزادان بیش از پنج روز در ICU نگهداری می شوند، از جمله آنهایی که سابقه کم شنوایی ژنتیکی دارند، افرادی که برای مدت طولانی در معرض صدای بلند قرار دارند، کودکان مبتلا به زردی. کودکان با مشکلات گفتاری همین امر در مورد افراد مبتلا به عفونت گوش و گوش نیز صادق است. باید به طور دوره ای توسط آزمایش OAE ارزیابی شود.

این تست مشابه تست ABR است و کودک را ملزم می کند که در حال انجام یا کاملاً آرام به خواب رود. در این آزمون صدا به کانال گوش فرستاده می شود. و صداسنج تمام پاسخ هایی را که مغز تولید می کند جمع آوری می کند و صدای خاصی را منتشر می کند. سپس از پاسخ های جمع آوری شده و ثبت شده می تواند تعیین کند که کودک چه نوع کم شنوایی دارد. در این آزمون آزمایش ABR به طور همزمان برای تعیین میزان و نوع کاهش شنوایی در نوزادان مورد نیاز است.

  • تست تایپانومتری

تست تمپانومتری این یک آزمایش شنوایی سنجی نیست، بلکه روشی است که می تواند برای تعیین عملکرد صحیح پرده گوش در زمانی که صدا آهسته است و فشار هوا به مجرای گوش منتقل می شود، استفاده شود. این آزمایش وجود ناهنجاری‌های گوش میانی مانند مایعی که در پشت پرده گوش جمع می‌شود را بررسی می‌کند.

تست شنوایی نوزاد
تست شنوایی نوزاد

چه زمانی باید آزمایش شنوایی نوزاد انجام شود؟

نوزادان اغلب در بدو تولد برای تشخیص کم شنوایی از نظر ABR و OAE آزمایش می شوند. البته باید توجه داشت که مشکلات کم شنوایی در نوزادان همیشه مادرزادی یا ارثی نیست، در برخی موارد ممکن است نوزادان به دلایلی مانند ناشنوایی، ضربه خوردن یا عفونت شنوایی خود را از دست داده و ناشنوا شوند. از جمله قرار گرفتن در معرض صدای بلند بنابراین در بیمارستان نوزادان معمولاً قبل از ترک بیمارستان از نظر کم شنوایی غربالگری می شوند. و این بسیار مهم است.به طور کلی تشخیص اختلالات و مشکلات شنوایی در نوزادان باید قبل از سه ماهگی نوزاد انجام شود.علاوه بر این اقدامات و اقدامات درمانی باید قبل از شش ماهگی نوزاد انجام شود.

نکته مهمی است که خانواده ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند. در صورتی که در بیمارستان محل تولد نوزاد تست شنوایی انجام نشود این امر در سه هفته اول تولد ضروری است شنوایی سنجی باید در مراکز معتبر انجام شود. اگر تست کم شنوایی منفی باشد اگر نتیجه نهایی آزمایش غربالگری منفی بماند معمولاً آزمایش دیگری دوباره انجام می شود. این آزمایش باید سه ماه پس از تولد نوزاد تکرار شود. به طوری که اگر عارضه کم شنوایی وجود داشته باشد اقدامات درمانی لازم را می توان انجام داد.

کلینیک سمعک آلفا تست های مختلفی را برای تشخیص کم شنوایی در نوزادان ارائه می دهد.

از موارد فوق یکی از مراکز متخصص در طیف گسترده ای از تست های شنوایی نوزادان، کلینیک سمعک آلفا است، بنابراین اگر افرادی به دنبال مرکز معتبر شنوایی نوزادان تهران هستند و تست های تشخیصی رضایت بخشی و با کیفیت را انجام می دهند، لطفا با ما تماس بگیرند. کلینیک های سمعک آلفا نیز انتخاب ایده آلی برای آنهاست. مراکزی با سابقه برجسته در درمان اختلالات شنوایی و ارائه طیف وسیعی از سمعک ها و تجهیزات می توانند موقعیت های ویژه ای را از سایر مراکز و کلینیک ها کسب کنند و هر ساله برای حفظ این جایگاه تلاش کنند. خودت را ارتقا بده

کلینیک سمعک آلفا توسط شنوایی شناسان حرفه ای و آموزش دیده و طی یک دوره تخصصی سطح بالا تشکیل شده است. و از طیف وسیعی از تجهیزات و تجهیزات مدرن بهره مند شوید. تست شنوایی نوزاد تازه متولد شده در زمان کوتاه و با کیفیت بالا برای این منظور انجام می شود. در صورتی که نیاز به ارزیابی نوزاد خود برای انجام تست شنوایی دارید، کلینیک سمعک آلفا آماده است تا در سریع ترین زمان و با هزینه کم در اختیار شما قرار دهد.

تقویم فارسی اندروید